کرکره برقی

کرکره برقی چیست؟

برای محافظت از محیط های داخلی، اعم از مغازه‌ها، پارکینگ های مسکونی و اداری، سوله های صنعتی و آشیانه های هواپیما از این نوع درب ها استفاده می گردد این درب ها که به صورت عمودی باز و بسته می شوند، باعث ایجاد امنیت در محیط داخلی می گردند. این نوع درب ها که به دو صورت قدیمی (سنتی) و آلومینیومی (مدرن) موجود می باشند، اصطلاحا کرکره برقی نامیده می شود.

انواع کرکره ها

این نوع درب های ورودی دارای قدمت زیادی می باشند؛ که در ابتدا جایگزین درب های تکه ای (اروسی) در مغازه ها گردیدند. این درب ها به صورت آهنی بودند، که امروز که به مرور زمان تیغه های فلزی جای خود را به تیغه های آلومینیومی و پلی کربنات دادند. تیغه های آلومینیومی دارای ظاهر بسیار زیبا در عین حال قابلیت اجرای ساده‌تر و خرابی و تعمیرات و خدمات کمتر می باشد. این محصولات در کمال حفظ زیبایی، دارای امنیت و مقاومت بالایی هستند و در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارند و زنگ نمی زند.

این نوع درب ها، به دلیل عمودی باز و بسته شدن و نحوه خوابیدن تیغه ها بر روی همدیگر جای بسیار کمی اشغال می کند و برای ورودی هایی که نیاز به حداکثر باز شدن دارند بهترین انتخاب هستند. مضاف بر اینکه چون رول کرکره در بالا جمع می گردد، در داخل هیچگونه محدودیتی ایجاد. کرکره ها به دو صورت دستی و برقی قابل اجرا هستند.

۱٫ کرکره های آلومینیومی

درب صنعتی ورودی سوله
این کرکره‌ها که از جنس آلومینیوم تولید می گردند، برای ورودی درب های پارکینگی و مغازه ها و پنجره ها استفاده می شوند. این محصولات دارای تنوع ظاهری بسیار بالایی می باشد و ظاهر زیبا، رنگ بندی متنوع، صدا پایین از مزیت های آن ها می باشند. این تیغه ها در سایزهای  ۲۰، ۳۰، ۴۰، ۶۰، ۸۰، ۱۰۰، ۱۲۵ و ۱۴۰ میلی متری در بازار موجود می باشد. تیغه های ۲۰ و ۳۰ و ۴۰ میلیمتری بیشتر برای پنجره ها و تیغه های ۶۰ و ۸۰  بیشتر برای ورودی ها تا عرض ۵ متر استفاده می گردد. همچنین تیغه های ۱۰۰، ۱۲۵ و ۱۴۰ میلی متری بیشتر برای دهنه ها با عرض بالاتر از ۵ متر (تا عرض ۱۵ متر) و یا دهنه هایی با ترددهای بالا هستند استفاده میگردد. تیغه های ۱۴۰ بیشتر برای دهنده های آشیانه‌های آشیانه هواپیما و یا دهنه هایی با ارتفاع زیاد استفاده می گردد.

۲٫ کرکره برقی پلی کربنات – شفاف

کرکره پلی کربنات شفاف

این تیغه ها برخلاف تیغه های آلومینیومی که از جنس فلز آلومینیوم می باشند، از پلی کربنات که یک نوع پلاستیک شفاف و نشکن است، ساخته می شود. که دارای ظاهری شفاف و بسیار مقاوم در برابر سرقت و باز کردن و باز کردن درب هستند. به صورتی که این تیغه ها را خیلی به نام تیغه های ضد سرقت معرفی می نمایند. این تیغه ها به رنگ شفاف بدون رنگ، طلایی و دودی در بازار موجود می باشند. هر چه ضخامت تیغه های پلی کربنات کمتر باشند، شفافیت آن نیز بالاتر می‌رود، ولی از استحکام آن کاسته می شود.

طریقه مونتاژ پنل های پلی کربنات به دو صورت لوله استیل و زوار آلومینیوم صورت می‌گیرد. که نوع لوله لوله آن از مقاومت بیشتری نسبت به زوار آلومینیومی برخوردار است. این تیغه ها قابلیت اجرا تا عرض ۴ متر و ارتفاع ۴ متر را دارا می باشند. برای اجرا در ابعاد بزرگتر حتما نیاز به مشاوره و راهنمایی دارد. که این شرکت تجربه تولید و نسل این تیغه‌ها را تا دهنه های ۸ متر هشت متر دارد. یکی از خاصیت های بالای تیغه های پلی کربنات این است که شما میتوانید این تیغه‌ها را به جای تیغه کرکره آلومینیومی جایگزین کنید. این قابلیت را به شما می دهند که میتوانید داخل را مشاهده کنید و نیز در طی روز از نور خورشید برای روشن کردن پشت درد استفاده نمایید.

۳٫ کرکره برقی تیغه فوم دار

کرکره تیغه فوم دار فومدار

این تیغه ها که ظاهری شبیه به تیغه های آلومینیومی دارند، به دو صورت ورق گالوانیزه و ورق آلومینیوم در بازار موجود می باشد. این تیغه ها توسط دستگاه های رول فرم از ورق گالوانیزه و آلومینیوم تولید و بعد از حالت گرفتن به داخل آنها مواد پلی اورتان تزریق می گردد. این کار باعث می شود استحکام بالا رود و در عین حال صدای آن کم می گردد. برای درب هایی که صدای تیغه در آن دارای اهمیت می باشد، تیغه های فوم دار بهترین انتخاب هستند. هر چه ضخامت ورق تولیدی بالاتر باشد، مقاومت تیغه نیز بالاتر می‌رود. به خاطر وزن بالای این تیغه حتما در انتخاب موتور دقت باید کرد. این تیغه ها در بازار در سایز های ۸۰، ۱۲۵ و ۱۴۰ میلی متری موجود می باشد.

۴٫ کرکره برقی رول گیتر – ضد سرقت

 

تیغه کرکره رول گیتر ضد سرقت

این تیغه ها که به تیم های ضد سرقت هم معروف می باشند، در آن به جای پنجره های آلومینیومی کرکره از لوله های فولادی استفاده می گردد. این امر باعث مقاومت بسیار بالای آن در برابر سرقت شده است. از این کرکره ها بیشتر برای طلا فروشی ها، صرافی ها و بانک ها و مکان هایی که امنیت آن بسیار مهم است استفاده می شود.

۵٫ کرکره برقی تیر فولادی

تیغه فولادی فول پانچ پانچدار ساده

این تیغه ها از جنس ورق آهنی و گالوانیزه و به صورت تک جداره تولید می گردد. در دو نوع فول پانچ و ساده در بازار موجود می باشد. ظاهر زیبا در عین حال مقاومت بسیار بالای آن از مزایای آن است. از این تیغه ها بیشتر برای مکان هایی که امنیت و مقاومت تیغه های حائز اهمیت می باشد، استفاده می گردد. این تیغه ها دارای دو نوع ورق ، یک ورق سیاه آهنی و یکی دیگر ورق گالوانیزه می باشد. این محصول با ضخامت ۸ دهم و یک میلیمتر تولید می گردد. جنس گالوانیزه آن از کیفیت و مقاومت بسیار بالاتری نسبت به ورقه آهنی برخوردار است.

۶٫ کرکره های سنتی یا قدیمی

این کرکره ها از اولین و قدیمی ترین کره ها می باشند، که در دو نوع ورق سینوسی و لوله‌ای (لانه زنبوری) در بازار یافت می‌شود. تولید اینکه ها بسیار دشوار و سخت است. و ظاهر آن نیز جذابیتی برای مصرف‌کننده ندارد. به خاطر همین دیگر از کرکره ها استفاده نمی‌شود. و فقط در مکان‌هایی که قیمت بسیار مهم است و یا بخواهند از تیغه های کرکره ارزان‌قیمت استفاده کنند، و یا کرکره های قدیمی خود را تعمیر نمایند از این نوع  محصول استفاده می شود.

۷٫ کرکره های مخصوص ماشین های آتش نشانی و حمل نوشابه

 

کرکره ماشین آتشنشانی آتش نشانی

این نوع تیغه های کرکره دارای مقاومت بسیار بالا ، وزن سنگین و ضربه پذیری بالا و به ارتفاع ۴ سانتی متر تولید می‌شود. که فقط مخصوص نصب بر روی ماشین هایی که نیاز به درب متحرک از بالا باز شود دارند، استفاده می گردد. که رایج ترین آن ها ماشین های حمل نوشابه و آتش نشانی هستند.

نکته : شاید شنیده باشید کرکره های سنتی و قدیمی به نام کرکره های کاسه فنری نام برده می‌شود. در قدیم که از موتورهای برقی برای بالا و پایین شدن کره استفاده نمی شد، از این نوع مکانیزم برای حرکت کردن کرکره استفاده می‌گردید. چون در قدیم کرکره ها بیشتر به صورت ورق و لانه زنبوری زنبوری موجود بود. این کرکره‌ها (سنتی) به نام کرکره های کاسه فنری معروف شدند. ولی واقعیت موضوع این است که از این مکانیزم برای تمامی این کرکره هایی که تا به حال نام برده ایم، می شود استفاده کرد. همان طوری که می‌توان کرکره های سنتی را برقی نمود. لذا برای حرکت کردن کرکره هم می‌توان از موتور و هم به صورت فنر استفاده نمود. که هر دو حالت آن نیاز به مشاوره و راهنمایی و متخصصین امر را لازم می دارد. (برای مشاوره با تیم تخصصی مجموعه دورآل با شماره ۰۲۱۵۵۴۴۹۴۱۰ تماس بگیرید.)

۸٫ کرکره برقی پارکینگی

از تمامی مواردی که تا به حال نام برده شده، می توان به عنوان کرکره های پارکینگی استفاده نمود. ولی چون عواملی چون ظاهر زیبا، مقاومت، صدا و عایق حرارتی در انتخاب نوع تیغه بسیار مهم است، لازم دانستیم که معرفی کلی نسبت به تیغه های آلومینیومی و گالوانیزه و انواع آن را در قالب کرکره برقی پارکینگی متذکر شویم. به طور کلی کم صداترین تیغه برای پارکینگ، تیغه فوم دار آلومینیومی و بعد از آن فوم دار گالوانیزه می باشد. متاسفانه در تیغه های فوم دار استفاده از ورق نامرغوب با ضخامت های کم برای تولید آن باعث شده است، که تا حدودی این تیغه از بازار مصرفی ایران خارج گردد. اما شرکت دورآل آماده تحویل تیغه ها با کیفیت بالا و ظاهری زیبا به شما دوستان و همکارانمی باشد.

موارد تاثیر گذار در تیغه کرکره آلومینیومی

بیشترین نوع تیغه های مصرفی برای پارکینگ ها، تیغه های کرکره برقی آلومینیومی می باشد.  در اینجا لازم می دانیم توضیح کلی در مورد کیفیت تیغه آلومینیوم تولیدی را مختصراً عرض نمایم.

۱٫ مواد اولیه آلومینیومی

تیغه های آلومینیومی به دو صورت مواد اولیه خالص (فابریک) و مواد ضایعاتی تولید می گردد. که همانطور که از اسمش مشخص است، تیغه های فابریک از کیفیت بسیار بالاتری نسبت به تیغه های ضایعاتی برخوردار می باشد.

۲٫ وزن تیغه کرکره

تیغه های کرکره برقی دارای دو قسمت عصایی و قلاب می باشد. این دو قسمت باعث اتصال تیغه ها به همدیگر می شود و در طول زمان این قلاب و عصایی حرکت کرده، اصطلاحاً باز می شوند. این اتفاق موجب ایجاد سر و صدا در تیغه و یا باز شدن تیغه ها از همدیگر می شود. به خاطر این موضوع جدا از کیفیت تیغه وزن و ضخامت آن نیز بسیار مهم است. هرچه ضخامت و وزن بالاتر باشد، استهلاک و خوردگی در تیغه دیرتر انجام می‌شود و طول عمر آن بالاتر و همچنین صدای آن کمتر خواهد بود. مضاف بر اینکه ضخامت خود تیغه هم باعث مقاومت بالا و امنیت بیشتر آن خواهد شد.

۳٫ رنگ تیغه

رنگهای تیغه های آلومینیومی در کیفیت آن بسیار حائز اهمیت است! بدین صورت که هرچه کیفیت و میزان پوشش دهی رنگ تیغه بالاتر باشد، موجب بالا رفتن کیفیت و بسیار بی صدایی آن میشود. رنگ تیغه های آلومینیومی شرکت دورال همگی از جنس رنگ کوره ای الکترواستاتیک در تنوع رنگ بسیار بالا می باشد

انواع تیغه های مورد استفاده در کرکره های برقی آلومینیومی پارکینگی

۱٫ تیغه ۶۰

این تیغه دارای ارتفاع ۶۰ میلی متر یا ۶ سانتیمتر می باشد و به خاطر ظرافت آن برای کرکره پنجره های ساختمانی بسیار مناسب است. به خاطر کوچک بودن تیغه ها، این امر باعث چرخش راحت تر بر روی شفت اصلی کرکره شده. که موجب کوچکتر شدن توپی کرکره و صدای کمتر بر اساس برخورد تیغه ها در موقع جمع شدن کرکره می شود.

۲٫ تیغه ۸۰

این تیغه دارای ارتفاع ۸ سانتی متر یا ۸۰ میلی متر می باشد که در سه نوع تک پل، دو پل و چهار پل در بازار موجود می باشد. پرفروش ترین نوع تیغه های بازار می باشد. هر چه تعداد پله های داخلی جداره های تیغه بیشتر باشد، باعث استحکام و مقاومت بیشتر تیره خواهد شد.

۳٫ تیغه ۱۰۰

تیغه دارای ارتفاع ۱۰ سانتی متر یا ۱۰۰ میلی‌متر می‌باشد. تیغه سد در بازار در یک نوع و دارای دو پل داخلی تولید می گردد. این تیغه برای دهانه های بزرگ و یا تردد بالا و مکان هایی که دارای وزش باد شدید می باشند، بسیار مناسب است.

۴٫ تیغه لوکس

این تیغه ها دارای دو قسمت می باشد. یک قسمت اصلی که دارای ارتفاع بیشتر و یک غضروف کوچک در بین این تیغه ها است. که این تیغه ها موجب چرخش بسیار بهتر تیغه در هنگام جمع شدن بر روی شفت  می گردد. این موضوع باعث بی صدایی تیغه شده، مضاف بر اینکه می‌توان غضروف میانی را از رنگ های مختلف و تضاد با تیغه های اصلی استفاده کرد. که این امر باعث زیبایی بسیار خیره کننده آن می گردد. و به همین جهت به این محصول تیغه کرکره لوکس گفته می شود.

این تیغه ها در سه مدل ۷۰ میلی متری، ۹۰ میلی متری و  ۱۱۰ میلی متری در بازار موجود می باشد.

۵٫ تیغه میکس

شما می توانید به خاطر ایجاد زیبایی ظاهری بالا و بهتر شدن حرکت تیغه که خود باعث بی صدا شدن تیغه خواهد شد، از تیغه های ۲ سانتی متری و ۳ سانتیمتری فیمابین تیغه های کرکره استفاده نمایید. بدین صورت که میتوانید از تیغه های ۱۰۰ و ۸۰ بنا به سلیقه و نوع مکانی که می‌خواهید از آن استفاده کنید، انتخاب نمایید. و در بین هر کدام از این تیکه ها یکی از تیغه های دو یا سه سانتی متری را قرار دهید. این تیغه ها ظاهری نزدیک به تیغه های لوکس را دارند، با این تفاوت که ظرافت آن نسبت به لوکس کمتر ولی از لحاظ قیمت بسیار نسبت به تیغه های لوکس مناسب تر می باشد.

۶٫ تیغه های طرح چوب

این تیغه ها همانند تیغه های ۶۰ و ۸۰ و ۱۰۰ سانتیمتر می باشد. به عبارت دیگر می‌توان تمام تیغه های کره را به رنگ چوب درآورد و ظاهر آن را تبدیل به رنگ چوب کرد. این تیغه ها در دو مرحله رنگ آمیزی می شود. به یک مرحله اصطلاحاً رنگ زیر کار و بعد از آن طرح چوبی که می‌خواهند بر روی آن رنگ بیندازند، تشکیل می شود. این امر باعث کیفیت و بالا رفتن کیفیت رنگ آن می‌شود. شما می توانید از تیغه های طرح چوب در تیغه های میکس نیز استفاده کنید.

۷٫ تیغه پانچ دار

اگر لازم است که داخل دیده شود، یا از لحاظ امنیت لازم به ایجاد چنین شرایطی است، یا نیاز به نور در مواقع بسته بودن کرکره دارید، از این تیغه ها استفاده کنید. البته می توانید از تیغه های پلی کربنات فیمابین تیغه های اصلی استفاده نمایید. این تیغه ها به خاطر تک جداره بودن از کیفیت لازم برخوردار نیستند و نیز موجب ایجاد صدا در تیغه نیز می‌گردد. لذا پیشنهاد می‌شود که حتماً از تعداد کمی از این تیغه ها در صورت لزوم در دهنه کرکره استفاده گردد و تمام کرکره از این تیغه استفاده نشود.

چاپ روی کرکره

شما می توانید بر روی تیغه های کرکره خود، طرح دلخواه را چاپ نماید. که توضیحات کامل آن در قسمت چاپ بر روی کرکره بیان گردیده است.

اسکرول به بالا