راهبند اتوماتیک

امروزه جهت کنترل آمد و شد در مکان هایی که دارای تردد بسیار زیادی هستند، از راه بند استفاده می گردد. درب های کرکره ای، درب ها با جک بازویی و جک ریلی دارای محدودیت تردد می باشند (برای مکان هایی که تردد در آنها بسیار زیاد است، گزینه مناسبی نیستند). لذا در این مکان ها از راه بند استفاده می شود. راهبند ها دارای امنیت از لحاظ عبور و مرور انسان نیستند و تنها قابلیت جلوگیری از آمد و شد وسایل حمل و نقل را دارند.

راهبند اهرمی اتوماتیک

در بیشتر مکان هایی که راهبند نصب می گردد، از نگهبان و لوازم امنیتی استفاده می شود. این موضوع این امکان را می دهد که با نصب اکسس کنترل های مخصوص ساعت آمد و شد و رفت و آمد را محاسبه نمود. حتی هزینه آن را از خودروها و وسایل حمل و نقل اخذ کرد.

انواع راهبند اتوماتیک

راهبند ها دارای تنوع بسیاری می باشند و بنا به مکان قرارگیری و محوطه مورد نیاز و نوع آب و هوا انتخاب می گردند.

  • اهرمی (دارای دو نوع هیدرولیک و الکترومکانیکی)
  • ستونی (ضد تروریست)
  • دفنی (بلوکر)
  • پارکینگ بند

توجه : راهبند های هیدرولیک برای مکانهایی با تردد بسیار بالا (نامحدود) و راهبندهای الکترومکانیک برای آمد و شد با تردد (محدود) استفاده میشود.

۱٫ راهبند های اهرمی

راهبندهای اهرمی دارای دو جزء اصلی هستند که شامل ۱ پایه ۲ بازو (بوم). در راه بند ها به جز راهبند اتوماتیک پرسرعت، یک پایه در کنار پایه اصلی با فاصله قرار داده می شود که محل تکیه گاه بوم می باشد. یعنی بوم یک طرف پایه اصلی و طرف دیگر آن بر روی این پایه در هنگام پایین بودن قرار دارد.

الف) پایه راهبند

جعبه اصلی راهبند اتوماتیک که بوم و متعلقات راهبند در آن قرار می گیرد، اصطلاحا پایه راهبند نامیده می شود. این پایه به صفحه ای که قبل از نصب در زمین کار گذاشته شده است، پیچ می گردد. این پایه ها اصلی ترین قطعه راهبند میباشند. با توجه به میزان تردد نوع آب و هوایی که در آن نصب می شوند و زیبایی آن انتخاب می گردند. که شامل انواع زیر هستند :

پایه ساده

این پایه کاملاً ساده میباشد و تنها جای نصب بوم در آن وجود دارد. این نوع، از رایج ترین نوع راه بند ها در بازار می باشد.

پایه چراغ دار

این پایه ها روی بدنه و قسمت بالایی آن دارای چراغ می باشد، که در زمان بالا و پایین شدن بوم روشن و خاموش می شود. این موضوع برای دید کامل راننده در شب بسیار کارایی دارد. مضافاً بر اینکه دارای زیبایی ظاهری بالایی نیز هستند.

پایه فن دار

این نوع راهبندها که داخل پایه آن فن های خنک کننده تعبیه شده است. برای مکانهایی با تردد بسیار بالا (مانند عوارضی ها و دانشگاهها و ..) و یا مکانهایی که دارای حرارت و گرمای زیادی هستند استفاده می شود.

پایه پرسرعت (High Speed)

این نوع راهبند دارای سرعت بسیار زیادی می باشد (یک تا سه ثانیه). این راهبند اتوماتیک در مکان هایی که سرعت آمد و شد آنها زیاد است (همانند عوارضی ها و پارکینگ های عمومی بزرگ) استفاده می گردد. از نقاط قابل تامل در این راهبند ها این است که بوم آنها هیچ وقت از چهار متر بیشتر نباید باشد؛ زیرا سرعت بالای حرکت بوم در بوم های بلند موجب ضربه های سنگین به بوم و پایه اصلی آن شده و آن را از بین میبرد. در این راهبند ها توان نصب پایه ثابت در طرف مقابل وجود ندارد و برای انتخاب آن باید این موضوع را مد نظر قرارداد. (برای انتخاب بهترین راهبند ممکن و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید : ۰۲۱۵۵۴۴۹۴۱۰)

ب) بازو (بوم)

تقریبا می توان گفت که تمامی بوم های راهبند اتوماتیک به پایه های آن نصب می گردند. لذا توجه داشته باشید که شما می توانید هر پایه ای را به دلخواه انتخاب و بوم مورد نیاز خود را به آن نصب کنید. تنها راه بندی که نمیتوان در آن از بوم با متراژ بالاتر از ۴ متر استفاده کرد. راهبند پر سرعت می باشد. به دلیل سرعت بالای آن نمی توان پایه مقابل که محل قرار گرفتن انتهای بوم است، نصب گردد. به خاطر همین در زمان پایین آمدن بوم به دلیل عدم وجود تکیه گاه ممکن است دچار آسیب دیدگی شود.

انواع بوم های

بوم ساده

این بوم تا طول ۶ متر قابل اجرا می باشد. در مکان هایی که نیاز به متراژ کمتر از ۶ متر است، میتوان این بوم را کوتاه نمود و از آن استفاده کرد.

بوم تلسکوپی

این بوم راهبند قابلیت کوتاه و بلند شدن را دارد. طول بوم آن از چهارمتر تا ۶ متر قابل تنظیم است.

بوم ال ای دی LED

این بوم که معمولاً به طول ۵ متر موجود می باشد، دارای چراغ های ال ای دی است. در زمانی که راهبند شروع به حرکت می کند، چراغ های آن روشن و خاموش می گردد. این بوم دارای ظاهری بسیار زیبا می باشد.

تذکر : قابل ذکر است که می توان بر روی تمام بوم ها، چراغ ال ای دی نصب نمود ولی این بوم جای مخصوص به چراغ را دارد.

بوم مخصوص راهبند اتوماتیک پرسرعت

این بوم راهبند به دلیل سرعت بالای آن، دارای فشارهای زیادی می باشد. به همین خاطر بوم راهبند پر سرعت دارای کیفیت و قدرت بالاتری نسبت به بوم های دیگر می باشد. طول حداکثر آن نیز ۳ متر است.

بوم ۹۰ درجه

بوم ۹۰ درجه از دو قسمت تشکیل شده است. این دو قسمت توسط زانو به یکدیگر نصب گردیده‌اند. برای مکان هایی که دارای سقف کوتاه می باشد و محدودیت ارتفاع جهت بالا رفتن بوم در آن وجود دارد، از این راهبند استفاده می شود. این راهبند در زمان بسته بودن باز و در زمانی که بالا می رود از زانو به صورت ۹۰ درجه قرار می گیرد.

راهبند نود درجه

بوم ۱۸۰ درجه

این بوم همانند بوم ۹۰ درجه می باشد. برای مکان هایی که در آن محدودیت ارتفاع وجود دارد استفاده می شود. تفاوت بوم ۱۸۰ درجه با بوم ۹۰ درجه آن است که دو بازوی آن بر روی هم کاملاً تا شده حداکثر ارتفاع را برای تردد ایجاد می کند.

بوم راهبند فنسی

این راهبند ها دارای دو بوم به صورت موازی می باشد که توسط بازو های کوچک به یکدیگر نصب شده اند. در زمانی که بوم پایین است به صورت نرده ای می باشد و زمانی که بوم بالا می رود، این دو بوم توسط زانوها بر روی هم قرار می گیرد.

راه بند فنسی

این بوم ها برای مکان هایی استفاده می شود که جدای از ماشین و وسایل حمل و نقل، باید یک مانع نیز برای عبور حیوانات نیز ایجاد گردد.

بوم تبلیغاتی

این مکانیزم ای شبیه به بوم فنسی دارد. با این تفاوت که فاصله بین دو بوم، بنرهای تبلیغاتی نصب می شود. به صورتی که وقتی بوم در پایین قرار دارد، این بنرها جنبه تبلیغاتی داشته و دیده می شود. در زمان هایی که بوم بالا می رود این بنر ها روی هم تا شده و جمع می شود. امکان چاپ عکس بر روی پرده نیز فراهم است.

۲٫ راهبند ستونی (ضد تروریست)

این راهبند ها که دارای قدرت بسیار زیادی می باشند، از یک ستون آهنی بسیار مقاوم تشکیل شده اند. که در زمان مورد نیاز این ستون ها از داخل زمین خارج و موجب ایجاد مانع می گردد.

راه بند ضد سرقت

این نوع راهبند اتوماتیک نیاز به حفر زمین دارد و داخل زمین به عمق یک و نیم متر قرار می گیرد. این راهبند برای مکان های امنیتی، مانند سفارت خانه ها، مکان های نظامی و .. بسیار مناسب است. قدرت آن در حدی است که توان نگه داشتن ماشین های سنگین را نیز دارد.

۳٫ راهبند دفنی (بلوکر)

راهبند دفنی بلوکر مانند ستونی عمل می‌کند. با این تفاوت که یک ورق ضخیم و بلند از داخل زمین خارج و مانع آمد و شد وسایل نقلیه می گردد. راهبند دفنی مزیت اصلی که نسبت به ستونی دارد، این است که می‌تواند سطح بیشتری را محدود سازد. ولی در ستونی هر ستون قابلیت ایجاد امنیت تا حداکثر یک متر را دارد.

برای اینکه بخواهیم سطح بیشتری را محافظت کنیم، نیاز به تعداد ستون بیشتری داریم. ولی دفنی به خاطر وجود ورق ، سطح بسیار بیشتری را می‌پوشاند و محافظت می‌کند. این راهبند در طول دو الی هفت متر و پهنای یک تا دو متر و ارتفاع حداکثر ۱۳۰ سانتیمتر موجود میباشد.

۴٫ راهبند پارکینگ بند

پارکینگ بند

اندازه راهبند پارکینگ بند بسیار کوچک است. بیشتر در داخل پارکینگ ها نصب می گردد. برای کنترل و نظم بخشیدن در پارک خودروها، که هر یک در مکان خاص خود قرار گیرند، استفاده می شود.

اسکرول به بالا