دوربین مدار بسته
دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته

دسترسی: موجود در انبار

مشاهده سریع محصول

مزایای استفاده از این دوربین‌ها بسیار زیاد است. در اینجا به برخی مزایای دوربین مداربسته برای نصب در خانه، کسب‌وکار، بزرگراه‌ها، ایستگاه‌های مترو، فرودگاه و بقیه مناطق می‌پردازیم. مطمئنا با مطالعه‌ی این مطلب برای خرید و نصب آن‌ها مصمم خواهید شد.

سنجش

دوربین مدار بسته

 

اصطلاح دوربین مداربسته AHD یا AHD CCTV به اصطلاح انگلیسی Analog High Definition CCTV به معنای دوربین مداربسته آنالوگ رزولوشن بالا اشاره می کند.

همانطور که میدانید در دوربین های آنالوگ سنتی (دوربین آنالوگ تیوی لاینی TV Line) روزولشن تصویر یکی از بزرگترین نقاط ضعف این دوربین های بود و برای جبران این نقطه ضعف تکنولوژی های جدیدی در سیستم های مداربسته آنالوگ ایجاد شدند که یکی از آنها تکنولوژی AHD است.

AHDدوربین های تحت شبکه  IP بدلیل کیفیت بالای تصویر برداری  نیاز های امروز کاربران در زمینه ضبط تصاویر را پاسخگو می باشند اما تغییر سیستم های مداربسته قدیمی به سیستم های تحت شبکه بودجه زیادی را صرف می نماید خوشبختانه تکنولوژی جدید دوربین های آنالوگ HD راه کار مناسب جهت تبدیل سیستم SD به HD  که قادر به تصویر برداری با کیفیت ۱۰۸۰P یعنی معادل ۲ مگا پیکسل و با کمترین هزینه  فراهم می نماید.

.

بجز موضوع ارتقاء کیفیت تصویر برداری دوربین های مداربسته HD نسبت به سیستم SD به عنوان مزیت و برتری اصلی که باعث رفع مهمترین نقص گروه دوربین های امنیتی آنالوگ نسبت به دوربین های IP گردیده است از دیگر مزایای این تکنولوژی که میتوان به آن اشاره کرد استفاده از کابل های کواکسیال نصب شده در سیستم مدار بسته قدیمی و عدم نیاز به اطلاعات شبکه مشابه دوربین های دیجیتال (IP)جهت نصب و راه اندازی می باشد.

هر چند در سال های اخیر پیش بینی می گردید که دوربین های آنالوگ جای خود را به دوربین های IP بدهند اما بدلایل نقاط ضعف دوربین های IP و همچنین نقاط قوت دوربین های انالوگ خصوصا هزینه پایین  تامین ، نصب و راه اندازی یک شبکه دوربین مداربسته آنالوگ به عنوان مهمترین مزیت،  موضوع کنار گذاشته شدن تکنولوژی  دوربین های امنیتی آنالوگ محقق نگردید و طبق آمار های رسمی ، استقبال جهانی دوربین های مداربسته عمداتا در گروه آنالوگ می باشد لذا شرکت های سازنده بزرگ و معتبر در زمینه دوربین مداربسته را ترغیب به رفع مشکل اصلی تکنولوژی دوربین های آنالوگ یعنی کیفیت تصویر برداری آنها نمود که نهایتا منجر به شکل گیری تکنولوژی دوربین های آنالوگ HD گردید.

.

دوربین های آنالوگ HD به طور کلی به چهار استاندارد اصلی به شرح ذیل تقسیم می گردند.

  • گروه اول        HD-SDI (منشاء تکنولوژی  کشور چین)( High Definition  Serial Digital Interface)
  • گروه دوم       HD-CVI (منشاء تکنولوژی  کشور چین)(High Definition Composite Video Interface)
  • گروه سوم     HD-TVI (منشاء تکنولوژی  کشور امریکا)(High Definition Transport Video Interface)
  • گروه چهارم        AHD (منشاء تکنولوژی کشور کره جنوبی)(Analog High definition )

 

comparequlity1

در سیستم های HD-SDI   انتقال تصویر  در فواصل زیاد همراه با افت کیفیت تصاویر ویدیویی می باشد لذا فاصله مناسب جهت انتقال تصویر  با کیفیت مورد قبول در گروه اول  حداکثر ۶۰ متر  می باشدو در متراژ های بالاتر از ۱۰۰ متربدلیل افت کیفی تصویر نیاز به تقویت کننده وجود دارد.

.

دومین ضعف  استاندارد گروه اول،قیمت بالای دستگاه ذخیره ساز آنها  می باشد.

.

اما در دوربین های امنیتی  AHD  و HD-TVIدو ضعف سیستم های قدیمی تر برطرف گردیده به گونه ای که درنوع AHD می توان تصویر ویدیویی با ۲ مگا پیکسل کیفیت را بر روی کابل RG59 و یا بر روی کابل UTP  ( با بکار گیری ویدیو بالون) تا ۵۰۰ متربدون افت کیفی تصویر انتقال داد ضمنا” دستگاه های ذخیره ساز آن از قیمت بسیار مناسب تری نسبت به دو گروه اول و دوم برخوردار می باشد.

.

در دستگاه های ذخیره ساز ترکیبی تکنولوژی دوربین های AHD یعنی  AHD DVR امکان اتصال دوربین های آنالوگ SD  ، آنالوگ HD و همچنین IP به طور همزمان وجود دارد لذا به طور کلی در سیستم های HD که بطور مناسب انتخاب شده باشند  با کمترین هزینه امکان تصویر برداری با کیفیت HD (با بکار گیری دوربین HD)در نقاط حساس محیط و کیفیت ۷۰۰TVL (با بکار گیری دوربین آنالوگ SD) در نقاط کمتر حساس محیط فراهم می گردد در غیر اینصورت با انتخاب غلط یک سیستم HD تنها اتلاف بودجه مالی نتیجه آن خواهد بود.

.

به طور خلاصه میتوان ادعا کرد که با ورود دوربین های HD خصوصا تکنولوژی AHD به بازار و  گسترش چشمگیر استفاده از این تکنولوژی مدرن موجب گردیده است که این گروه از دوربین ها با توجه به کیفیت بالای تصویر برداری در کنار قیمت پایین شان به عنوان رقیب جدی  سایر تکنولوژی های دوربین های امنیتی خصوصا دوربین های IP محسوب شوند.

اساس کار تکنولوژی AHD چیست؟

اساس کار تکنولوژی AHD بر پایه انتقال تصاویر دوربین های مداربسته بر مبنای سیستم های تلویزیونی دیجیتال (DTV) است. در این تکنولوژی اطلاعات همچنان به صورت آنالوگ انتقال پیدا می کنند اما نوع کد گذاری آنها امکان انتقال اطلاعات با حجم بیشتر و در نتیجه گرفتن تصاویر با روزولشن بالاتر را ایجاد می کند. کد گذاری دوربین توسط چیپ AHD TX انجام می شود. این چیپ اطلاعات دیجیتال را از دوربین دریافت کرده و آنها را به صورت AHD کد گذاری می کند. در سمت DVR نیز چیپ AHD RX اطلاعات کد گذاری شده را دریافت کرده و آنها را مجدد به صورت دیجیتال برای ضبط در خواهد آورد.

.

رزولوشن تصویر در دوربین های مداربسته AHD

دوربین های AHD نسل اول تنها با روزولشن ۱ مگا پیکسل (۷۲۰P) تولید می شدند اما نسل دوم این تکنولوژی امکان تولید دوربین های AHD با روزولشن ۲مگا پیکسل (۱۰۸۰P) را ایجاد کرد. متاسفانه نسل اول و دوم این دوربین های با هم از نظر کد گذاری هم خوانی ندارند و امکان استفاده همزمان از آنها وجود ندارد. در حال حاضر و با توجه به تکنولوژی موجود امکان تولید دوربین های AHD با روزولشن بالاتر از ۲ مگا پیکسلی وجود ندارد و این موضوع نیز بعید به نظر می رسد.
.

کابل مورد استفاده و محدودیت طول کابل کشی

یکی از بزرگترین نقاط قوت دوربین های AHD محدودیت و حساسیت پایین آنها در رابطه با طول و کیفیت کابل مصرفی است. با استفاده از کابل های RG59 عادی امکان انتقال سیگنال دوربین AHD تا ۵۰۰ متری به راحتی میسر است. کابل RG60 می تواند این مسافت را به ۱۰۰۰ متر نیز برساند. تکنولوژی AHD همچنین حساسیت بسیار کمی نسبت به کیفیت کابل مصرفی دارد.

آیا امکان نصب دوربین های تیوی لاینی به DVRهای AHD وجود دارد؟

بله، بیشتر DVRهای AHD دوربین های تیوی لاینی را پشتیبانی می کنند. این دستگاه ها در بیشتر موارد حتی دوربین های تحت شبکه را نیز در تعداد و روزولشن محدود پشتیبانی می کنند. توجه داشته باشید که DVRهای AHD به هیچ عنوان امکان پشتیبانی از دوربین های HDSDI، HDTVI و HDCVI را ندارند.

قیمت و هزینه دوربین هایAHD

دوربین های AHD در مقایسه با دوربین های شبکه بسیار مقرون به صرفه هستند. قیمت این تجهیزات بیشتر به دستگاه های آنالوگ نزدیک است تا دوربین های شبکه. این موضوع استفاده از دوربین های آنالوگ سنتی را روز به روز کمتر کرده است.

دوربین مداربسته شبکه (IP CCTV) یک دستگاه الکترونیکی است که برای دریافت تصاویر و تبدیل آنها به اطلاعات دیجتال از آن استفاده میشود. این کار در دوربین های مداربسته شبکه به وسیله حسگر الکترونیکی دوربین یا Imaging Sensor صورت می گیرد. این حسگر میتواند یکی از انواع  CCD یا  CMOS باشد.

دوربین های شبکه را میتوان نسل جدید دوربین های مداربسته دانست. استفاده از این دوربین ها هر روزه در حال افزایش است و رفته رفته جای دوربین های نسل قبلی خود (دوربین های انالوگ)  را می‌گیرند.

.

ساختار

دوربین های مداربسته شبکه در واقع نوعی کامپیوتر کوچک نیز محسوب می شوند. این دوربین ها پس از دریافت اطلاعات تصاویر از حسگر آنها را به اطلاعات دیجیتال تبدیل کرده و مطابق پروتکل های شبکه به شبکه می فرستند. وجود قسمت های تبدیل کننده در این دوربین ها باعث افزایش پیچیدگی و هزینه های انها شده است.
هر شرکت تولید کننده سیستم های مداربسته شبکه پروتکلی مختص به خود را برای دوربین های تولید شده استفاده می کند. این کار موجب می شود شما در یک سیستم مداربسته شبکه نتوانید از چند دوربین متفاوت برای یک سیستم یکپارچه استفاده کنید. تنها راه استفاده از دوربین ها به این صورت تطابق آنها با پروتکل Onvif است.

IP Surveillance Application

کیفیت تصویر

بزرگترین مزیت دوربین های شبکه محدود نبود کیفیت تصویر آنهاست. درحال حاضر دوربین های با کیفیت بین ۱٫۳ تا ۵ مگا پیکسل به صورت گسترده مورد استفاده قرار میگیرند. کیفیت تصویر بالاتر از ۵ مگا پیکسل تنها در دوربین های تخصصی و در برندهایی خاص قابل دسترسی خواهد بود.

تغذیه

poeدوربین های شبکه را میتوان از دو طریق تغذیه کرد:
•    تغذیه از طریق منبع تغذیه یا اداپتور
•    تغذیه از طریق کابل شبکه یا به صورت POE
در صورت تغذیه POE شما دیگر نیازی به نصب اداپتور در کنار دوربین نخواهید داشت و تمامی هزینه و پیچیدگی های کابل کشی تغذیه حذف می شود. البته باید توجه داشت که تمامی سوئیچ های مورد استفاده در زیر ساخت شبکه باید از نوع POE استفاده شوند که معمولا به مراتب از کابل کشی پرهزینه ترند.

.

نرم افزار

از دیگر قابلیت های بسیار مهم دوربین های مداربسته شبکه دسترسی به نرم افزارهای پیشرفته شبکه است. این نرم افزارها میتوانند قابلیت های بی شماری را برای کاربر ایجاد کنند و بسیاری از نیازهای امنیتی و نظارتی مشتریان را به صورت کامل براورده کنند.

.

نحوه نصب

نصب دوربین مداربسته تحت شبکه تفاوت های زیادی با دوربین های آنالوگ دارد و نیاز به درگیر شدن با پیچیدگی های شبکه های رایانه ای دارد. با این حال به علت انعطاف پذیری زیاد این سیستم در بسیاری موارد از سیستم مداربسته تحت شبکه استفاده می شود.تجهیزات مورد استفاده در شرکت دیده‌بان از بهترین و با کیفیت ترین محصولات موجود در بازار می باشد که به دو بخش اصلی برندها و محصولات وارد شده توسط شرکت تقسیم می شود.

در شاخه برندها، دیده‌بان تمامی برندهای معتبر به همراه گارانتی اصلی مانند سامسونگ، هایک ویژن و غیره را با قیمت های بسیار مناسب برای عرضه به مشتریان در لیست محصولات خود قرار داده است و در شاخه محصولات وارد شده توسط شرکت ، گلچینی از بهترین و بروزترین محصولات در زمینه سیستم های امنیتی ارائه می گردد که این محصولات اگر چه با نام برند عرضه نمی شوند ولی دارای کیفیتی قابل رقابت بوده و همگی از خدمات و پشتیبانی شرکت دیده‌بان برخوردار هستند و همچنین دارای قیمت هایی بسیار مناسب تر می باشند.

شرکت درآل مفتخر است با کادری بسیار حرفه ای و مجرب متشکل از کارشناسان فروش ، کارشناسان فنی و تیم نصب خدماتی متفاوت به شما ارائه نماید.

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

Be the first to review “دوربین مدار بسته”